M5/M8/M12/M23 Circular Connectors
Image of ATTEND's M5/M8/M12/M23 Circular ConnectorsATTEND's circular connectors offer 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, and 12 pins in a range of male or female receptacle and plug types. These M5, M8, M12, and M23 connectors feature current ratings from 0.5 A to 20 A and voltage ratings from 50 V to 250 V. They are suitable for almost all field bus specifications and are available in various coding. Multiple contact and shell sizes make these connectors useful for many different designs. Waterproof capabilities make these circular connectors ideal for a broad range of factory automation and industrial applications.