TPH2502-SR
DigiKey Part Number
5503-TPH2502-SRTR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPH2502-SRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPH2502-SRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPH2502-SR
Description
IC OPAMP 2 CIRCUIT 8-SOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 2 Circuit Single Ended, Rail-to-Rail 8-SOP
Category
Current - Input Bias
3 pA
Mfr
Voltage - Input Offset
2 mV
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply
6.5mA (x2 Channels)
Part Status
Active
Current - Output / Channel
290 mA
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Number of Circuits
2
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Output Type
Single Ended, Rail-to-Rail
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Slew Rate
200V/µs
Mounting Type
Surface Mount
Gain Bandwidth Product
120 MHz
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
-3db Bandwidth
250 MHz