TPH2504-TR
DigiKey Part Number
5503-TPH2504-TR-ND - Tape & Reel (TR)
5503-TPH2504-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
5503-TPH2504-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPH2504-TR
Description
IC OPAMP 4 CIRCUIT 14-TSSOP
Detailed Description
Standard (General Purpose) Amplifier 4 Circuit Single Ended, Rail-to-Rail 14-TSSOP
Voltage - Input Offset
2 mV
Digi-Reel®
Current - Supply
6.5mA (x4 Channels)
Current - Output / Channel
290 mA
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Number of Circuits
4
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Slew Rate
200V/µs
Gain Bandwidth Product
120 MHz
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
-3db Bandwidth
250 MHz