LO R976-PS-1-0-20-R18
DigiKey Part Number
475-LOR976-PS-1TR-ND - Tape & Reel (TR)
475-LOR976-PS-1CT-ND - Cut Tape (CT)
475-LOR976-PS-1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LO R976-PS-1-0-20-R18
Description
LED ORANGE DIFFUSED 0805 SMD
Detailed Description
Orange 606nm LED Indication - Discrete 2V 0805 (2012 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Wavelength - Peak
610nm
Size / Dimension
2.00mm L x 1.25mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.90mm
Lens Size
1.30mm x 1.25mm