SPQ105-100M
DigiKey Part Number
4044-SPQ105-100MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-SPQ105-100MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-SPQ105-100MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPQ105-100M
Description
FIXED IND 10UH 4.25A 30 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.25 A 30mOhm Max 2-SMD Drum Core, Power Inductor
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Features
Drum Core, Power Inductor
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
2-SMD
Inductance
Supplier Device Package
1050
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.490" L x 0.401" W (10.40mm x 10.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.189" (4.80mm)
Current - Saturation (Isat)
4.5A