1.5KE300A-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3,036
Datasheet
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
YAGEO
In Stock: 995
Taiwan Semiconductor Corporation
414V Clamp 3.62A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE300A-G
DigiKey Part Number
1.5KE300A-G-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE300A-G
Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE300A-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.62A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Part Status
Active
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
256V
Voltage - Breakdown (Min)
285V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
414V