A5KP12CA-G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | A5KP12CA-G |
Description | TVS DIODE 12VWM 19.9VC R6 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 19.9V Clamp 251.26A Ipp Tvs Diode Through Hole R-6 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | A5KP12CA-G Models |
Category | Power - Peak Pulse 5000W (5kW) |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Type Zener | Qualification AEC-Q101 |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V | Package / Case R-6, Axial |
Voltage - Breakdown (Min) 13.3V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 19.9V | Base Product Number |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 251.26A |