A5KP12CA-G
DigiKey Part Number
641-1538-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1538-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A5KP12CA-G
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC R6
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19.9V Clamp 251.26A Ipp Tvs Diode Through Hole R-6
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A5KP12CA-G Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
R-6, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
19.9V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
251.26A