CDBM1100-G
DigiKey Part Number
641-1331-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1331-1-ND - Cut Tape (CT)
641-1331-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDBM1100-G
Description
DIODE SCHOTTK 100V 1A MINI SMA
Detailed Description
Diode 100 V 1A Surface Mount Mini SMA/SOD-123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDBM1100-G Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
120pF @ 4V, 1MHz
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
Mini SMA/SOD-123
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 1 A