MLP143M035EB0A
DigiKey Part Number
338-1197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLP143M035EB0A
Description
CAP ALUM 14000UF 20% 35V FLATPAC
Detailed Description
14000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack, Tabbed 35mOhm 2000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Lead Spacing
1.000" (25.40mm)
Size / Dimension
3.000" L x 1.750" W (76.20mm x 44.45mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.500" (12.70mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
FlatPack, Tabbed
ESR (Equivalent Series Resistance)
35mOhm