MLP331M250EK0C | |
|---|---|
DigiKey Part Number | MLP331M250EK0C-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MLP331M250EK0C |
Description | CAP ALUM 330UF 20% 250V FLTPCK |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 330 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 426mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Mfr | Polarization Polar |
Series | Applications |
Packaging Bulk | Ripple Current @ Low Frequency 1.8 A @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 2.3 A @ 20 kHz |
Capacitance | Lead Spacing 1.000" (25.40mm) |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm) |
Voltage - Rated 250 V | Height - Seated (Max) 0.500" (12.70mm) |
ESR (Equivalent Series Resistance) 426mOhm @ 120Hz | Mounting Type |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Package / Case FlatPack |