220AMA16R
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
220AMA16R
DigiKey Part Number
CT3072-2-ND - Tape & Reel (TR)
CT3072-1-ND - Cut Tape (CT)
CT3072-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
220AMA16R
Description
SWITCH ROTARY DIP HEX 0.1A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch Hexadecimal 16 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 100mA 50VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
220AMA16R Models
Category
Contact Material
Beryllium Copper
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.150" (3.81mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
Hexadecimal
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
16
Washable
No
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Length
0.283" (7.20mm)