220AMC10R
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
220AMC10R
DigiKey Part Number
CT3073-2-ND - Tape & Reel (TR)
CT3073-1-ND - Cut Tape (CT)
CT3073-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
220AMC10R
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 50V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount Rotary with Shaft Actuator 100mA 50VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
220AMC10R Models
Category
Contact Material
Beryllium Copper
Manufacturer
CTS Electrocomponents
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.327" (8.30mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
BCD
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
10
Washable
No
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage Rating
50VDC
Length
0.283" (7.20mm)