282T33L502A26C2
282T33L502A26C2
282T33L502A26C2
DigiKey Part Number
CT3013-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
282T33L502A26C2
Description
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W Solder Lug
Rotation
360°
Resistance (Ohms)
5k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Bushing Thread
3/8-32
Size - Body
Rectangular - 0.858" x 0.626" Face (21.80mm x 15.90mm)