282TCBS103A26B1
DigiKey Part Number
CT3014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
282TCBS103A26B1
Description
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W Solder Lug
Rotation
300°
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Bushing Thread
M9 x 0.75
Size - Body
Rectangular - 0.858" x 0.626" Face (21.80mm x 15.90mm)