284TBCF254A26A1
DigiKey Part Number
CT3032-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
284TBCF254A26A1
Description
POT 250K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Detailed Description
250k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.25W, 1/4W Solder Lug
Resistance (Ohms)
250k
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Size - Body
Round - 0.630" Dia (16.00mm)