DSML-0630-12P
DigiKey Part Number
1144-1421-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSML-0630-12P
Description
SOLENOID LATCH PULL PULSE 12V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pulse Duty Solenoid Open Frame Latching (Pull) Type 0.500" (12.70mm) Stroke 12VDC Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSML-0630-12P Models
Category
Stroke Length
0.500" (12.70mm)
Manufacturer
Delta Electronics
Power (Watts)
40 W
Series
DC Resistance (DCR)
3.6Ohm
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Technology
Electromechanical
Size / Dimension
1.200" L x 0.750" W x 0.750" H (29.46mm x 19.05mm x 19.05mm)
Type
Open Frame Latching (Pull)
Diameter - Shaft
0.250" (6.35mm)
Duty Cycle
Pulse
Shaft Detail
Clevis
Voltage - Rated
12VDC