DABS2100-13
DigiKey Part Number
31-DABS2100-13TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DABS2100-13DKR-ND - Digi-Reel®
31-DABS2100-13CT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DABS2100-13
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 100V 2A ABS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Single Phase Schottky 100 V Surface Mount ABS
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 2 A
Manufacturer
Diodes Incorporated
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 100 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Diode Type
Single Phase
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
4-SMD, Gull Wing
Voltage - Peak Reverse (Max)
100 V
Supplier Device Package
ABS
Current - Average Rectified (Io)
2 A