DI78L12UAB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DI78L12UAB |
Description | IC REG LINEAR 12V 100MA SOT89 |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-89 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DI78L12UAB Models |
Category | Voltage - Output (Min/Fixed) 12V |
Mfr | Current - Output |
Series | Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 42dB (120Hz) |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ) |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case TO-243AA |
Voltage - Input (Max) 35V | Supplier Device Package SOT-89 |