HSH0622-3R8226-R
DigiKey Part Number
283-HSH0622-3R8226-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HSH0622-3R8226-R
Description
CAP LITHIUM HYBRID 22F 3.8V
Detailed Description
22 F (EDLC) Supercapacitor 3.8 V Radial, Can 450mOhm @ 1kHz 1000 Hrs @ 70°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 70°C
Lead Spacing
0.102" (2.60mm)
Capacitance
22 F
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.945" (24.00mm)
Voltage - Rated
3.8 V
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
450mOhm @ 1kHz