KVW-5R0C684-R
DigiKey Part Number
283-KVW-5R0C684-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KVW-5R0C684-R
Description
SUPERCAPACITOR COIN 5V 0.68F CY
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 mF (EDLC) Supercapacitor 5 V Radial, Can 30Ohm 1000 Hrs @ 85°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tray
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.217" (5.50mm)
Capacitance
680 mF
Size / Dimension
0.819" Dia (20.80mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30Ohm