m0820-2r5205-r
How to correctly size a Supercapacitor
M0820-2R5205-R
DigiKey Part Number
283-M0820-2R5205-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M0820-2R5205-R
Description
CAP 2F -20% +80% 2.5V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 F (EDLC) Supercapacitor 2.5 V Radial, Can 100mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 60°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 60°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
2 F
Size / Dimension
0.335" Dia (8.50mm)
Tolerance
-20%, +80%
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Voltage - Rated
2.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100Hz