PHV-5R4V474-R
DigiKey Part Number
283-PHV-5R4V474-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHV-5R4V474-R
Description
CAP 470MF -10% +30% 5.4V T/H
Detailed Description
470 mF (EDLC) Supercapacitor 5.4 V Radial, Can 400mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Package / Case
Radial, Can
Lead Spacing
0.465" (11.80mm)
Capacitance
470 mF
Size / Dimension
0.681" L x 0.354" W (17.30mm x 9.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Voltage - Rated
5.4 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
400mOhm @ 100Hz