ECS-MPI4040R3-4R7-R
DigiKey Part Number
XC2322TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2322CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2322DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-MPI4040R3-4R7-R
Description
FIXED IND 4.7UH 2.3A 92 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Shielded Inductor 2.3 A 92mOhm 1816 (4540 Metric)
EDA/CAD Models
ECS-MPI4040R3-4R7-R Models
DC Resistance (DCR)
92mOhm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
4.8A
Height - Seated (Max)
0.073" (1.85mm)