ECS-MPI4040R4-1R5-R
DigiKey Part Number
XC2324TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2324CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2324DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-MPI4040R4-1R5-R
Description
FIXED IND 1.5UH 4.9A 23 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 4.9 A 23mOhm 1816 (4540 Metric)
EDA/CAD Models
ECS-MPI4040R4-1R5-R Models
DC Resistance (DCR)
23mOhm
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
Current - Saturation (Isat)
6.9A
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)