6303742M5703(R)
DigiKey Part Number
1939-6303742M5703(R)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6303742M5703(R)
Description
THAILAND 6A PLUG, 2 PRONGS, TIS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.20' (2.50m) Power Cord Black TIS 166-2549 To IEC 320-C8 VKF
Category
Cord Type
VKF
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Wire Gauge
18 AWG
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Length
8.20' (2.50m)
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
TIS 166-2549
Voltage Rating
250V
2nd Connector
IEC 320-C8
Current Rating (Amps)
2.5A
Number of Conductors
2
Operating Temperature
70°C