TR9CA6000LR8-Y(R)
DigiKey Part Number
1939-TR9CA6000LR8-Y(R)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR9CA6000LR8-Y(R)
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 30 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
GlobTek, Inc.
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
75%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Region Utilized
International
Cord Length
8" (0.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
4.65" L x 2.36" W x 1.30" H (118.0mm x 60.0mm x 33.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cUL, FCC, TUV, UL, VCCI
Voltage - Output
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
6A
Base Product Number
Power (Watts)
30 W