M20-1061000
M20-1061000
Harwin’s Company Overview
M20-1061000
DigiKey Part Number
952-2225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M20-1061000
Description
CONN RCPT HSG 10POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M20-1061000 Models
Category
Number of Rows
1
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Insulation Material
Thermoplastic
Connector Type
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Contact Type
Female Socket
Note
Contacts Sold Separately
Number of Positions
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)