RY2S-UDC24V
DigiKey Part Number
1885-1050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RY2S-UDC24V
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Socketable
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
3 A
Switching Voltage
240VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
720VA, 90W
Coil Resistance
750 Ohms
Coil Current
32 mA