IXFX24N100Q3
DigiKey Part Number
IXFX24N100Q3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXFX24N100Q3
Description
MOSFET N-CH 1000V 24A PLUS247-3
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1000 V 24A (Tc) 1000W (Tc) Through Hole PLUS247™-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
6.5V @ 4mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
140 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
7200 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
1000W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000 V
Supplier Device Package
PLUS247™-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
440mOhm @ 12A, 10V