MX80B12SZ1A
DigiKey Part Number
670-MX80B12SZ1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MX80B12SZ1A
Description
CONN SCKT HOUSING 12 POS CODE A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Socket Black 0.100" (2.54mm)
Category
Number of Rows
2
Mfr
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bulk
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Fastening Type
Latch Lock
Connector Type
Color
Black
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Number of Positions
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Pitch
0.100" (2.54mm)