MX84B012PF1
MX84B012PF1
MX84B012PF1
DigiKey Part Number
670-MX84B012PF1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MX84B012PF1
Description
CONN PLUG HSG 12POS 2.20MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.087" (2.20mm)
Category
Row Spacing
0.118" (3.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Tray
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Color
Black
Connector Type
Features
Retainer
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.087" (2.20mm)