MX84B028SF1
DigiKey Part Number
670-3146-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MX84B028SF1
Description
CONN RCPT HSG 28POS 2.20MM
Detailed Description
28 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.087" (2.20mm)
Category
Row Spacing
0.118" (3.00mm)
Fastening Type
Latch Holder
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Pitch
0.087" (2.20mm)