03066C224MAT2A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 990
Datasheet
In Stock: 0
Similar
Direct
Taiyo Yuden
Direct
Murata Electronics
In Stock: 80
YAGEO
Murata Electronics
0.22 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X7R 0306 (0816 Metric)
03066C224MAT2A
DigiKey Part Number
478-KGL15ZR70J224MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
03066C224MAT2A
Description
CAP CER 0.22UF 6.3V X7R 0306
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
03066C224MAT2A Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL (Reverse Geometry)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0306 (0816 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.032" L x 0.063" W (0.81mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.024" (0.61mm)