PAG.M0.4GL.AC65G-B
PAG.M0.4GL.AC65G
DigiKey Part Number
PAG.M0.4GL.AC65G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAG.M0.4GL.AC65G
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PAG.M0.4GL.AC65G Models
Category
Shell Material
Polysulfone (PSU)
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
8A
Shell Size - Insert
M04
Cable Opening
0.209" ~ 0.256" (5.30mm ~ 6.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-50°C ~ 150°C