LTW-K140SZR30
DigiKey Part Number
LTW-K140SZR30-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTW-K140SZR30
Description
LED SZR WARM WHITE 3000K 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting SZR White, Warm 3000K 3.2V 60mA 120° 2-SMD, Flat Leads
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
109 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
80
Series
Current - Max
80mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
CCT (K)
3000K
Size / Dimension
0.106" L x 0.055" W (2.70mm x 1.40mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
21lm (17lm ~ 25lm)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Current - Test
60mA
Thermal Resistance of Package
30°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.2V