021701.6HXP
DigiKey Part Number
F2397-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021701.6HXP
Description
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
4.615
Part Status
Active
Approval Agency
CCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0528 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V