1.5KE33A-AP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 880
Datasheet
45.7V Clamp 33.3A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201AE
1.5KE33A-AP
DigiKey Part Number
353-1.5KE33A-AP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE33A-AP
Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7V DO201AE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
Telecom
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
2700pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Grade
Automotive
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28.2V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
31.4V
Package / Case
DO-201AE, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.7V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33.3A