BZT52C24S-TP
DigiKey Part Number
BZT52C24S-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C24S-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C24S-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C24S-TP
Description
DIODE ZENER 24V 200MW SOD323
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 24 V 200 mW ±6% Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 16.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms