BZT52C4V7T-TP is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 1,284
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
onsemi
In Stock: 45
Zener Diode 4.7 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-523
Micro Commercial Components Corporate Video
BZT52C4V7T-TP
DigiKey Part Number
BZT52C4V7T-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
BZT52C4V7T-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
BZT52C4V7T-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C4V7T-TP
Description
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD523
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-523
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms