SB2010-AP-HF
DigiKey Part Number
353-SB2010-AP-HFTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SB2010-AP-HF
Description
IC
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Through Hole DO-15
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Vr, F
170pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
DO-15
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-50°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 2 A