DSPIC30F2010-30I/SP
DigiKey Part Number
DSPIC30F201030ISP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F2010-30I/SP
Description
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 12KB (4K x 24) FLASH 28-SPDIP
EDA/CAD Models
DSPIC30F2010-30I/SP Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 6x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
30 MIPs
Mounting Type
Through Hole
Supplier Device Package
28-SPDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)