DSPIC30F2011-30I/SO
DigiKey Part Number
DSPIC30F201130ISO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F2011-30I/SO
Description
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 12KB (4K x 24) FLASH 18-SOIC
EDA/CAD Models
DSPIC30F2011-30I/SO Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x12b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
30 MIPs
Supplier Device Package
18-SOIC
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)