DSPIC30F4013-30I/P
DigiKey Part Number
DSPIC30F4013-30IP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F4013-30I/P
Description
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 40DIP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 48KB (16K x 24) FLASH 40-PDIP
EDA/CAD Models
DSPIC30F4013-30I/P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
1K x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 13x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
30 MIPs
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
CANbus, I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
40-PDIP
Peripherals
AC'97, Brown-out Detect/Reset, I2S, POR, PWM, WDT
Package / Case
40-DIP (0.600", 15.24mm)