MIC5239-1.8YS
DigiKey Part Number
576-2390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5239-1.8YS
Description
IC REG LIN 1.8V 500MA SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MIC5239-1.8YS Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
45 µA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
15 mA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
30V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 500mA (Typ)