PIC12F1571-I/SN
DigiKey Part Number
PIC12F1571-I/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC12F1571-I/SN
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 12F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC12F1571-I/SN Models
RAM Size
128 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 4x10b; D/A 1x5b
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
32MHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)