PIC16F17115-I/P
DigiKey Part Number
150-PIC16F17115-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F17115-I/P
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 8DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (14K x 8) FLASH 8-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16F17115-I/P Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 5x12b; D/A 2x8b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, LINbus, SPI
Supplier Device Package
8-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)