PIC16F18345T-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16F18345T-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F18345T-I/SSCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F18345T-I/SSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18345T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SSOP
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
1K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 17x10b; D/A 1x5b
Core Processor
PIC
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-SSOP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)