PIC16F18446-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16F18446-I/SS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18446-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 20-SSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F18446-I/SS Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Packaging
Tube
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 17x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
EUSART, I2C, LINbus, MSSP, SMBus/PMBus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-SSOP
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)