PIC16F18446T-I/SS
DigiKey Part Number
PIC16F18446T-I/SSTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F18446T-I/SSCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F18446T-I/SSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18446T-I/SS
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 20SSOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 20-SSOP
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 17x12b; D/A 1x5b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
EUSART, I2C, LINbus, MSSP, SMBus/PMBus, RS-232, RS-485, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
20-SSOP
Package / Case
20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)